MeteoPlus - profesjonalna prognoza pogody dla Ciebie i Twojej firmy. Biuro prognoz pogody i ekspertyz środowiskowych
Sprzedaż profesjonalnego sprzętu meteorologicznego
Dystrybucja automatyki pomiarowej do celów przemysłowych
Strona główna Galeria Linki O nas Kontakt

Warto wiedzieć...

Świat w oku satelity

Stowarzyszenie Klimatologów Polskich we współpracy z MeteoPlus zaprasza do uczestnictwa w projekcie


Stowarzyszenie Klimatologów Polskich zaprasza do współpracy przy realizacji projektu pt. ”Klimatolodzy na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej”. Grupą docelową projektu są m.in. właściciele niezależnych i amatorskich stacji meteorologicznych, pasjonaci meteorologii, organizacje i instytucje posiadające swoje stacje pomiarowe, niezależne serwisy pogodowe. Niniejszy projekt stwarza szansę na integrację tego środowiska. 

 

Dla tych, którzy chcieliby się włączyć w realizację projektu mamy dwie propozycje:

  

Pierwsza propozycja:

 

  

 

Zgłoszenie własnej stacji meteorologicznej do bazy danych obejmującej istniejącą w Polsce sieć stacji prowadzących pomiary meteorologiczne. W pierwszym etapie przedsięwzięcia koordynowanego przez Stowarzyszenie Klimatologów Polskich celem jest utworzenie listy istniejących stacji/punktów z prowadzonymi pomiarami meteorologicznymi. Proponujemy, aby taka baza zawierała podstawowe informacje dotyczące: właściciela stacji, jej położenia oraz mierzonych parametrów. Aby wprowadzić stację do bazy należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie: 

http://gis.meteo.uni.wroc.pl/stacje/. Wypełnienie formularza dla pojedynczej stacji zabiera około 15 min.

W pierwszej zakładce formularza „Opis stacji” prosimy o uzupełnienie i utworzenie:

  •  unikalnego dla danej stacji identyfikatora; może to być po prostu akronim nazwy jednostki sprawującej w bezpośredni sposób opiekę nad stacją (prosimy o wypełnienie drukowanymi literami);

  •  współrzędnych oraz informacji dotyczącej wysokości położenia stacji; współrzędne należy podać w częściach dziesiętnych, najlepiej z dokładnością do 5  miejsca po przecinku;

  •  rubryka „opis” umożliwia zamieszczenie tekstu dotyczącego krótkiej historii, funkcji stacji itp.;

 

W drugiej zakładce „Parametry meteorologiczne” dla każdego z wymienionych parametrów meteorologicznych należy podać zakres czasu, w którym były lub są prowadzone pomiary meteorologiczne (format daty: rrrr-mm-dd).

W zakładce „Administrator danych” należy umieścić nazwę, dane adresowe jednostki/właściciela stacji meteorologicznej, adres e-mail oraz adres URL, jeśli możliwy jest dostęp do danych (np. w wersji graficznej, on-line). Jeśli dostęp do danych pomiarowych jest darmowy i nieograniczony prosimy o zasygnalizowanie tego faktu użyciem klawisza „Dane darmowe”.

 

 

 

 

Druga propozycja:

 

 

Udział w 2-dniowych warsztatach organizowanych we Wrocławiu (27-28 września 2014).

 

W ramach warsztatów planowane jest przeprowadzenie cyklu referatów dotyczących: prawidłowego wykonywania pomiarów meteorologicznych, zasad utrzymania homogeniczności serii pomiarowych, interpretacji wyników, wymiany informacji i doświadczeń, wykorzystywania badań do celów praktycznych oraz zasad i sposobu przedstawiania danych społecznościom lokalnym. W ramach budżetu projektu mamy zagwarantowane środki na zwrot kosztów przejazdu oraz pobytu (nocleg wraz z wyżywieniem) dla 20 uczestników.

 

Miejsce warsztatów:

Zakład Meteorologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kosiby 8, 51-621 Wrocław

 

UWAGA: istnieje możliwość rozliczenia kosztów podróży:

Dla wszystkich uczestników warsztatów podstawą rozliczenia kosztów podróży jest bilet II klasy PKP TLK lub bilet PKS/BUS z miejsca zamieszkania do Wrocławia, przesłany do biura projektu wraz z wypełnionym oświadczeniem. W przypadku przyjazdu własnym samochodem podstawą rozliczenia będzie podpisane na miejscu oświadczenie z podaniem trasy kosztu przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca Warsztatów.

 

W razie potrzeby dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

e-mail: marek.blas@uni.wroc.pl

tel. 721-115-584

 

 

Niezbędne dane kontaktowe:

 

 

Adres: Członek Zarządu SKP

 

dr Marek Błaś

Stowarzyszenie Klimatologów Polskich

ul. Krakowskie Przedmieście 30 lok. 217

00-927 Warszawa

 

http://www.klimat.org.pl

Telefon: 22 55-20-640  

 

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG 

Liczymy na Państwa zainteresowanie powyższą ofertą.

 

Data dodania: 24.08.2014r.
Autor: Michał Godek, Stowarzyszenie Klimatologów Polskich
wstaw na FB