MeteoPlus - profesjonalna prognoza pogody dla Ciebie i Twojej firmy. Biuro prognoz pogody i ekspertyz środowiskowych
Sprzedaż profesjonalnego sprzętu meteorologicznego
Dystrybucja automatyki pomiarowej do celów przemysłowych
Strona główna Galeria Linki O nas Kontakt

Warto wiedzieć...

Świat w oku satelity

UWAGA: Wietrzny początek grudnia!


        Przełom jesieni i zimy to zazwyczaj okres, kiedy szczególnie często nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego powstają głębokie i niebezpieczne niże atmosferyczne. Zazwyczaj przemieszczają się one wprost ku wybrzeżom Europy, niekiedy docierając także nad Bałtyk i Polskę. Zaledwie miesiąc temu kraje zachodniej Europy spustoszył orkan (bo tak w meteorologii nazywamy tego typu niże) Christian, nazwany w Wielkiej Brytanii także orkanem św. Judy. Wówczas uspokajaliśmy: Polsce nic nie grozi i tak też się stało. Po miesiącu względnego spokoju nadchodzi kolejny „wietrzny” epizod. Tym razem jednak uprzedzamy: pogoda będzie dla nas mniej łaskawa.

 

 

Orkan Xaver dobrze widoczny na mapie ciśnienia atmosferycznego (piątkowy ranek) - centrum niżu z prognozowanym ciśnieniem na poziomie ok. 955 hPa nad Morzem Bałtyckim (kolor fioletowy) Źródło: opracowanie własne MeteoPlus

 
 

W nocy z wtorku na środę orkan Xaver dopiero rodzi się daleko od Polski nad wodami Oceanu Atlantyckiego, gdzieś między Islandią a Grenlandią. Do jutra pozostanie niezbyt głębokim i aktywnym niżem, później jednak zacznie szybko przemieszczać się w kierunku Europy i zdecydowanie pogłębiać. Już w czwartek wieczorem we Wrocławiu odczujemy jego pierwsze podmuchy. Kulminacja załamania pogody nastąpi w piątek rano i przed południem, ale silne porywy wiatru pozostaną z nami do sobotniego wieczora. Najsilniejsze porywy wiatru we Wrocławiu będą osiągać ponad 80-85 km/h. Znacznie gorzej będzie na Wybrzeżu – tam sztorm 11-12 w skali Beauforta i wiatr w porywach powyżej 110 km/h! Zachowajmy w piątek i sobotę szczególną ostrożność: lepiej nie parkować pod drzewami lub elementami budowlanymi, które mogą zostać łatwo uszkodzone przez wiatr.

 

 

Prognozowany rozkład prędkości i kierunku wiatru związanego z przejściem nad Morzem Bałtyckim Orkanu Xaver. Jak widać prędkość wiatru w strefie wybrzeża może przekraczać 100 km/h.  Źródło: opracowanie własne MeteoPlus

 
 

Przejściu orkanu będzie towarzyszyć ochłodzenie i opady deszczu ze śniegiem, przechodzące w śnieg. We Wrocławiu najmocniej popada w sobotę: z przerwami, ale momentami całkiem intensywnie (możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, na Przedgórzu Sudeckim lokalnie burze śnieżne). W dzień w temperaturze ok. 0˚C śnieg będzie się częściowo topić, jednak w nocy będzie ślisko i niebezpiecznie. We Wrocławiu pokrywa śnieżna nie przekroczy ok 5 cm, wyżej w Sudetach może spaść nawet 30-50 cm białego puchu.  Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby prognozować przejście orkanu Xaver bardziej szczegółowo. Zachęcamy jednak do uważnego śledzenia naszych codziennych prognoz!

 

Od poniedziałku kilkudniowe lekkie ocieplenie, choć nadal chwilami wietrznie i mokro – tym razem głównie deszcz. 

 

Data dodania: 03.12.2013r.
Autor: Michał Godek
wstaw na FB