MeteoPlus - profesjonalna prognoza pogody dla Ciebie i Twojej firmy. Biuro prognoz pogody i ekspertyz środowiskowych
Sprzedaż profesjonalnego sprzętu meteorologicznego
Dystrybucja automatyki pomiarowej do celów przemysłowych
Strona główna Galeria Linki O nas Kontakt

Warto wiedzieć...

Świat w oku satelity

MAPY DLA EKSPERTA – ciąg dalszy… tym razem o opadach i zachmurzeniu


Dziś pragniemy przyjrzeć się bliżej dwóm kolejnym zakładkom Map Eksperta. Będą to: OPAD i ZACHMURZENIE. Tegoroczny wrzesień przyniósł nadmiar i pierwszego i drugiego. A jaki będzie październik? Tego do końca nie wie nikt. Dzięki MAPOM EKSPERTA możecie jednak dzień po dniu śledzić aktualne „zmagania” układów barycznych, frontów atmosferycznych i mas powietrza nad Europą Środkową. Zapraszamy!

 

OPAD:

 

Zakładka ta ma za zadanie przybliżyć charakter i wysokość opadów atmosferycznych. Zawiera jednak również parametry meteorologiczne, informujące o opadach w sposób pośredni (np. wilgotność powietrza):

 

R6h – suma opadów za okres kolejnych 6 godzin – jest podawana w mm, niezależnie od formy i stanu skupienia opadu. Czerwone kropki oznaczają opad o genezie typowo konwekcyjnej, który zazwyczaj ma charakter przelotny i bardzo zmienne w czasie natężenie.


Racc – kumulowana wysokość opadu atmosferycznego – ten parametr podaje sumaryczną wysokość opadu atmosferycznego od momentu startowego (godzina wykonania obliczeń modelu) do dowolnej godziny wybranej przez Użytkownika;


Rh850 – wilgotność względna powietrza na poziomie barycznym 850 hPa (w przybliżeniu 1500 m n.p.m.). Parametr jest pomocny przy ocenie możliwości rozwoju zachmurzenia w piętrze dolnym;


Rh700 – wilgotność względna powietrza na poziomie barycznym 700 hPa (w przybliżeniu 3000 m n.p.m.). Parametr jest pomocny przy ocenie możliwości rozwoju zachmurzenia w piętrze średnim;


PWat – zawartość wody (we wszystkich stanach skupienia) w pionowej kolumnie powietrza od powierzchni gruntu do górnych warstw atmosfery (przede wszystkim w troposferze). Jest podawana w mm słupa wody, powstałego w wyniku „hipotetycznego” opadnięcia całej zawartości wody na powierzchnię gruntu.

 

ZACHMURZENIE:

 

Nnisk – stopień pokrycia nieba przez chmury piętra niskiego (zazwyczaj poniżej 2000 m n.p.m.), podawany w %;


Nśred – stopień pokrycia nieba przez chmury piętra średniego (zazwyczaj 2000-5000 m n.p.m.), podawany w %;


Nwys – stopień pokrycia nieba przez chmury piętra wysokiego (zazwyczaj powyżej 5000 m n.p.m.), podawany w %;


Ncałk – całkowity, łączny stopień pokrycia nieba przez chmury wszystkich pięter wraz z chmurami konwekcyjnymi, podawany w %;


Nkonw – stopień pokrycia nieba przez chmury o genezie typowo konwekcyjnej (o znacznej rozbudowie pionowej, obejmującej często więcej niż jedno piętro wysokościowe), podawany w %.

 

 

Przykładowa mapa zachmurzenia w piętrze wysokim

 

W przyszłym tygodniu przybliżymy mapy z kategorii CYRKULACJA. Tymczasem gorąco zapraszamy do korzystania z naszych zasobów. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zadawania pytań lub przekazywania własnych sugestii co do treści oraz formy naszych map pod adresem:
biuro@meteoplus.pl
 

Data dodania: 27.09.2013r.
Autor: Michał Godek
wstaw na FB