MeteoPlus - profesjonalna prognoza pogody dla Ciebie i Twojej firmy. Biuro prognoz pogody i ekspertyz środowiskowych
Sprzedaż profesjonalnego sprzętu meteorologicznego
Dystrybucja automatyki pomiarowej do celów przemysłowych
Strona główna Galeria Linki O nas Kontakt

Warto wiedzieć...

Świat w oku satelity

METEOROGRAM, czyli nowa prognoza średnioterminowa dla Wrocławia


Po niedawnych zmianach w trybie wydawania prognoz krótkoterminowych nadszedł czas na nową odsłonę prognozy średnioterminowej dla Wrocławia. Zapewne dla większości z nas ważne jest, nie tylko to, jaka pogoda będzie w ciągu najbliższych 48 godzin, ale także w następnych kilku dniach. W nowej odsłonie prognozy średnioterminowej proponujemy wszystkim Zainteresowanym zawsze aktualny i przejrzysty METEOROGRAM. A co to takiego? O tym poniżej.

 

Nazwa METEOROGRAM może na pierwszy rzut oka sugerować, że mamy do czynienia z czymś bardziej skomplikowanym, być może wymagającym nieco szerszej meteorologicznej wiedzy. Jednak nic bardziej mylnego :)


Ów tajemniczy METEOROGRAM to po prostu wykres, który prezentuje prognozowany przebieg najważniejszych elementów pogodowych (takich jak: temperatura powietrza, opady atmosferyczne czy zachmurzenie) w czasie najbliższych 7 dni. Nowy METEOROGRAM publikowany jest co 6 godzin. Dzięki temu od teraz będzie można znacznie łatwiej zapoznać się ze wszelkimi zmianami, czy nawet drobnymi korektami, które pojawiły się w czasie poprzednich 6, 12 lub więcej godzin. Pamiętajmy zawsze, że im dłuższy horyzont czasowy prognozy, tym bardziej obniża się jej sprawdzalność. Oznacza to, że np. prognoza na najbliższy piątek wygenerowana dziś jest nieco mniej „prawdopodobna” niż prognoza na ten sam piątek wygenerowana jutro, itd. Śledząc przebieg METEOROGRAMU najczęściej zauważymy, że owe zmiany są niewielkie czy wręcz niedostrzegalne. Czasami jednak (w bardziej skomplikowanych sytuacjach synoptycznych) będą zachodziły poważniejsze korekty, np. wielkości opadów czy wysokości temperatury powietrza. Czy zatem zawsze należy uważać, że „nowsza” prognoza jest bardziej prawdopodobna od starszej (np. sprzed 6 godzin)? Wciąż zdarza się, że stopień skomplikowania sytuacji w atmosferze jest na tyle duży, iż nie sprostają mu nawet najnowocześniejsze super-komputery. Wtedy z pomocą przychodzi wciąż niezastąpiony czynnik ludzki, czyli doświadczony synoptyk-specjalista, który będzie specjalnie dla Was wybierał i komentował najważniejsze informacje, widoczne na meteorogramie. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym komentarzem do METEOROGRAMU.

 

 

Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję” obsługi METEOROGRAMU. Jego rozszyfrowanie, to nic trudnego. Przekonaj się sam (patrz: legenda):

 

Temperatura powietrza – ciągła czerwona linia:
- maksymalna temperatura powietrza, która wystąpi w danym czasie w jakiejś części Wrocławiu.

 

Temperatura MIN (minimalna temperatura powietrza) – ciągła niebieska linia:
- najniższa możliwa temperatura powietrza, jaka wystąpi w danym czasie w jakiejś części Wrocławia (ważne szczególnie nocami w okresie jesienno-zimowym).

 

Punkt rosy (inaczej: temperatura punktu rosy) – ciągła zielona linia:
- to taka temperatura powietrza, przy której w danej masie powietrza nastąpiłoby skroplenie zawartej pary wodnej; mówiąc prościej: przy schłodzeniu powietrza do takiej temperatury pojawiłaby się w nim mgła. Im bardziej zasobne w wilgoć powietrze, tym temperatura punktu rosy będzie wyższa.

 

Opad – niebieskie kolumny:
- suma opadu atmosferycznego, spodziewanego w danym czasie we Wrocławiu. Jest podawana w 6-godzinnych przedziałach czasu i wyrażana w mm „słupa” wody, spadłej na powierzchnię ziemi. Inną miarą wysokości opadu jest podawanie, ile litrów wody spadło na 1 m2 podłoża. Na szczęście przelicznik jest bardzo prosty: 1 mm = 1 l/m2.

 

CAPE (potencjał burzowy, czyli: Konwekcyjnie Dostępna Energia Potencjalna) – przerywana żółta linia:
- ten parametr brzmi troszkę bardziej zaawansowanie. Jest to jednak dość prosty parametr, „wartościujący” warunki dla tworzenia się burzowych chmur i oczywiście samych burz. Im wyższa owa energia, tym większe są szanse na uformowanie się burzowych chmur. Przy bardzo wysokich wartościach CAPE należy liczyć się z burzami o szczególnie dużej sile. Istnieją oczywiście liczne wyjątki i sytuacje nietypowe, o czym synoptyk będzie każdorazowo informował w komentarzu.

 

Zachmurzenie (szara barwa w tle METEOROGRAMU):
- pokryte szarą barwą tło wskazuje na wystąpienie zachmurzenia: szara barwa sięgająca wierzchołka METEOROGRAMU oznacza zachmurzenie całkowite, natomiast brak szarego tła w określonym czasie oznacza po prostu prognozowany brak zachmurzenia.

 

Zachęcamy do śledzenia METEOROGRAMU dla Wrocławia i podzielenia się z nami swoimi wszelkimi uwagami.

 

Data dodania: 11.08.2013r.
Autor: Michał Godek
wstaw na FB